Verve 800mm Pivot Shower Door (Matt Black)
In stock
Product Code
U97215
Pivot Shower Door Only
The Verve Pivot Door is an exceptional choice for your shower, with a sleek design that includes a central pivot point. This innovative feature allows for effortless access to and from the shower.
Features
● 50mm Profile Adjustment
● ClearVue Glass Coating
● Quick Release Double Wheel Rollers
The Verve Pivot Door is an exceptional choice for your shower, with a sleek design that includes a central pivot point. This innovative feature allows for effortless access to and from the shower.
Features
● 50mm Profile Adjustment
● ClearVue Glass Coating
● Quick Release Double Wheel Rollers
| Stocked Item | Yes |
|---|---|
| Size | 800x1900 mm |
| Width | 800 mm |
| Height | 1900 mm |
| Thickness | 6 mm |
| Brand | Flair |
| Manufacturer Part Code | VPD80BC |
| Range | Verve |
| Type | Pivot Shower Door |
| Supplier Colour | Black |
| Material | Aluminium & Glass |
| Door Type | Pivot |
| Easy Clean | No |
| Standards | EN ISO7599 |
| Warranty | 20 years |

