Bristan Orta Bath Taps (WRAS approved)
In stock
Product Code
U63347
Fun and funky with a forward slant, this contemporary tap range is a fabulous way to refurb your basins or bath instantly. • Long life and easy to use 1/4 turn ceramic disc valves
• Metal back nuts for added durability
• Easy to use metal handles • Chrome plated to BS EN 248
• Metal back nuts for added durability
• Easy to use metal handles • Chrome plated to BS EN 248
| Stocked Item | Yes |
|---|---|
| Width | 50 mm |
| Height | 125 mm |
| Brand | Bristan |
| Manufacturer Part Code | OR 3/4 C |
| Range | Orta |
| Type | Pillar Taps (Pair) |
| Style | Contemporary |
| Supplier Colour | Chrome Plated |
| Finish | Polished |
| Material | Brass |
| Connection Size | ¾" BSP |
| Pressure | 0.2 - 5 bar |
| Standards | wras |
| Warranty | 5 years |

