Bristan MV3 Single Control Hospital Basin Mixer Tap (Wall Mounted)
In stock
Product Code
U11022
HTM04-01 (DO8) compliant TMV3 hospital mixer tap with integral thermal flush mechanism.• Complies with HTM04-01
• Safe Touch surface temperature
• Integral flush system assists against infection
• Smooth internal waterways
• 1-step isolation and filter removal
• Supplied with eccentric tails
• Safe Touch surface temperature
• Integral flush system assists against infection
• Smooth internal waterways
• 1-step isolation and filter removal
• Supplied with eccentric tails
| Stocked Item | Yes |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Height | 130 mm |
| Brand | Bristan |
| Manufacturer Part Code | H64WMT2 |
| Range | Hospital Taps |
| Type | Basin Mixer Tap |
| Style | Contemporary |
| Supplier Colour | Chrome Plated |
| Material | Brass |
| Connection Size | 15 mm |
| Pressure | 0.2 - 5 bar |
| Standards | WRAS; TMV3 |
| Warranty | 1 year |

