Bristan ½" Basin Tap Reviver with Metal Handles (Chrome)
In stock
Product Code
U12228
A perfect solution for reviving almost any out of date or faulty tap, quickly and easily, without disturbing existing plumbing connections.
• Suitable for use with most 1/2" 5412 and 1/2" 1010 taps
• Includes a pair of handles and standard valves
•Pack also includes various spacers and washers for use in different configurations to meet various tap seating depths
• Suitable for pressures between 0.2bar and 5.0bar
• Suitable for use with most 1/2" 5412 and 1/2" 1010 taps
• Includes a pair of handles and standard valves
•Pack also includes various spacers and washers for use in different configurations to meet various tap seating depths
• Suitable for pressures between 0.2bar and 5.0bar
| Stocked Item | No |
|---|---|
| Width | 84 mm |
| Length | 162 mm |
| Height | 54 mm |
| Brand | Bristan |
| Manufacturer Part Code | R 1/2 MT |
| Type | Replacement Tap Heads |
| Supplier Colour | Chrome Plated |
| Material | Brass |
| Pressure | 0.2 - 5 bar |
| Warranty | 5 years |

